Blockchain nedir ve ne kadar güvenilirdir?

cats 2 - Blockchain nedir ve ne kadar güvenilirdir?

İçindekiler

Blockchain, son dönemlerde sık olarak adından söz ettiren bir sistem olarak internet aleminde dolaşmaktadır. Özellikle kripto para ile ilgilenen kişiler tarafından araştırılan bu sistem aynı zamanda bankalar ve diğer ticari işletmeler tarafından da yakından takip edilmektedir. Bu kadar büyük bir kitlenin bu sistemi takip ediyor olması sizi de meraklandırabilir. Sonuçta bu kadar popüler olması ve insanlar tarafından araştırılması kayda değer bir sistem olduğu kanısını kesinleştiriyor.

İnternet hırsızlarının ve kötü niyetli internet kullanıcılarının her geçen gün arttığı yıllarda güvenilir para ticareti yapmak oldukça zorlaştı. Bu duruma çözüm sağlamak isteyenler bu sistemi kurarak uzun yıllar para ticaretini idare edecek bir yol bulmuş gibi görünmektedirler. Blockchain hakkında daha detaylı bilgi edinmek için makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederim.

Blockchain nedir?

Blockchain, Türkçe karşılığı blok zinciri anlamına gelen bu sistem kripto para piyasası için vazgeçilmez bir sistemdir. Peki nedir bu? Aslında bu kadar popüler olan bu sistem sadece bir internet sitesinden ibarettir. İnternet sitesi deyip geçmek her ne kadar basit olsa dahi aslında o kadar da kolay bahsedilecek bir internet siteside değildir. Blockchain, üstün şifreleme özellikleri ile donatılmış her işlem için birbirinden benzersiz şifreler oluşturan ve kullanıcıların ticaret yaparken alıcı-satıcı iletişimi kurmasını sağlayan bir internet sitesidir. Her geçen gün çığ gibi büyüyen internet piyasasına paralel olarak gelişen internet hırsızlığının son dönemlerdeki en büyük düşmanıdır. Blockchain teknolojisi benzersiz şifreleme özelliği sayesinde internet üzerindeki para ticareti işlemlerinde hırsızlık yapılması ihtimalini sıfıra indiriyor.

Blockchain sistemi nasıl işler?

Blockchain sisteminin kripto para piyasasında bu kadar yoğun olarak kullanılmasının sebebi vermiş olduğu üstün güvenilirlik hizmetidir. Öncelikle kişilerin blockchain sitesine kayıt olması ile ticaret süreci başlar. Kişiye private key ve şifre verilerek çift aşamalı koruma amaçlanır. Bu bilgilere sahip olan kişinin artık tek yapması gereken işlemini yapmak olacaktır. Güvenilir olmasından dolayı hemen sırtınızı yaslayıp işinizin halledileceğiniz düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bazı güvenlik şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlardan en göze çarpanı ise size verilen key numaralarıdır.

Her zaman sabit bulunan bir private keyiniz olduğu gibi her ticaretiniz için oluşturulan bir tek kullanımlık keyinizde mevcuttur. Burada dikkat etmeniz gereken husus tek kullanımlık keyinizi ticaret yapacağınız kişiye doğru vermek olacaktır. Aksi bir durumda telafisi mümkün olmadığından dolayı tüm paranızın kaybolmasına sebep olabilir.

cats 1 - Blockchain nedir ve ne kadar güvenilirdir?

Blockchain güvenlimidir?

Blockchain isminin kripto paralar ile anılmasından dolayı insanların aklında risk alınan bir sistem veya sahtekarlık içeren bir site olduğu fikri canlanabilir. Bu endişeye kapılanları sevindirmek boynumuzun borcudur.

Blockchain belki de internet dünyasının en güvenilir sistemlerinden biridir. Benzersiz şifreleme özelliği ve hızlı transfer süresi ile hırsızlığa karşı geldiği gibi size de güvenli bir ticaret gerçekleştirme imkanı sunuyor. Size vermiş olduğu private key ve tek kullanımlık key ile güvenilir ticaret hedefleyen bu sistemde dolandırılmamak için yapmanız gereken en önemli nokta size verilen anahtarı kimse ile paylaşmamak olacaktır. Kimse ile paylaşmayacağınız bu keyleri aynı zamanda kaybetmemeniz gerekmektedir. Tek kullanımlık key bir sefere mahsus olmak üzere kullanıldığından dolayı işlem sonrasında bir önem arz etmese de private keyin kesinlikle kişi tarafından korunması gerekmektedir. Aksi takdirde bir daha blockchain hesabınıza giriş yapmanız mümkün olmayabilir.

Blockchain sistemi nerelerde kullanılmaktadır?

Gerçekleştirmiş olduğu benzersiz şifreleme ve hızlı transfer sürecinden dolayı bir çok alanda baş tacı edilmiş durumdadır. Bu listenin en başında son zamanların en büyük gündemi olan kripto paralar bulunmaktadır.

Çok düşük miktarlara tekabül eden kripto para türleri olduğu gibi bitcoin ve benzeri ciddi rakamların işlem gördüğü kripto paralarda mevcuttur. Tabi işlem miktarı arttıkça insanların ilk aradığı etmen güven oluyor. Bu güveni sonuna kadar sağlayan sistem bu sebepten dolayı kripto para piyasasının vazgeçilmezi olmuş bulunmaktadır. Sadece bununla da sınırlı kalmıyor tabiki sistemi kullananların sayısı. Kişiler arasında yapılan ticaretlerde de kullanılan bu sistem son zamanlarda bankalar tarafından da yakın takibe alınmış bulunmaktadır. Bankalar, bu sisteme adım atarak işlem transfer ücretlerinin kendilerine yansıyan kısmını çok büyük bir ölçüde azaltmak istedikleri gibi müşterilerine de düşük maliyetlerle hizmet vermek istemektedirler.

İlgini Çekebilir :  Kripto para kur takip siteleri ve incelemesi | En iyilerini listeledik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir