Çeviri Yaparak Çok Para Kazanmak | Çeviri yaparak ne kadar kazanırım

çeviri yaparak para kazanmak

İçindekiler

Milyonlarca kişinin iki ve üzerinde dil biliyor olması, bu dilleri akıcı bir şekilde iletim için kullanabilmeleri de artık pek çok kişi için özel çalışma alanları ortaya çıkmasını sağlıyor. Çeviri yaparak para kazanmak isteyenlerin mutlaka kendini dilin her türlü durumuyla ilgili geliştirmiş olması, istenen yazının çevrim yapısına uygun hizmet verebilecek kalitede olunması gerekiyor. Aksi taktirde müşterileriniz sizin hakkınızda kötü fikirler beyan edecek ve bu nedenle müşteri bulmakta zorlanacak, bu alanda ilerleyemeyeceksiniz.

Çeviri Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Çeviri yaparak gelir elde edebilmek, özellikle günümüzde pek çok farklı sosyal platform sayesinde çok daha kolay oluyor. Başvurularınızı öncelikle CV’nizi müşterilerinizin ulaşabileceği ve sizinle ilgili bilgi alabilecekleri şekilde sosyal medya hesabınıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Skype, Whatsapp, Elektronik posta ve daha pek çok farklı ortamdan sizinle iletişime geçebilmelerini sağlayabilir, güvenilir olduğunuzu belli edebilirsiniz. Online olarak insanların ihtiyaç duydukları bir dilden diğer dile yapılacak olan çeviriler için başvurularınızı mutlaka tanınan kuruluşlara yapmalısınız. Profil oluşturduktan sonra size sipariş göndermeleri için bekleyebilir veya onların açtıkları ilanları inceleyerek, yapabileceğiniz işler için talip olabilirsiniz.

Her çevirmenin belirlediği fiyat kendine göre değişiklik gösterebilir ve sektörde genellikle sayfa başına fiyatlarda büyük oranda farklar oluşabiliyor. Konuya göre de büyük bir değişiklik söz konusu olabilir. Örneğin; tıp makalesinin Hintçe dilinden Japonca diline çevrilmesiyle ilgili fiyat, sayfa başına 10 Türk Lirası olarak hiç kimse tarafından kabul edilmemesi gereken bir yapıya sahiptir. Hem bu iki dili bilen kişi sayısı az olduğu için, hem yazının zor olduğunu da göz önünde bulundurarak, istediğiniz fiyatı belirlemeniz mümkündür. Müşteriyle yapacağınız anlaşma sonucunda ödemeyi alabilir, çeviriyi kusursuz bir şekilde gerçekleştirebilir ve belirttiğiniz süre içerisinde teslimatı yapabilirsiniz.

Çeviri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Çevrilecek olan dilin ne kadar kişi tarafından bilindiği, çalışmalarınızı aynı dil üzerinde kaç kişiyle birlikte yapacağınız ve ne kadar fiyat ortalaması bulunduğu son derece önemlidir. Özellikle İngilizce için sayfa başına 20 Dolar gibi bir çeviri fiyatı belirlenmesi, olağanüstü kalite beklenmediği taktirde sipariş almanızı imkansız hale getirecektir. Bulunduğunuz platformda sizin bildiğiniz dil üzerinde kaç kişinin çalışma gerçekleştirdiğine, ne kadar fiyatlar belirlediklerine bakarak, kalitenizi de göz önünde bulundurabilir ve fiyat belirleyebilirsiniz.

Her ne kadar kaliteli bir şekilde çeviriyor olsanız dahi, ortalama 10 TL / Euro / Dolar olarak sayfa başına veya belirli kelime başına çeviri yapan bireylere uygun hareket etmeniz gerekecektir. Herkes 10 TL’den çalışıyorken, 50 TL belirlemeniz halinde hiçbir şekilde sipariş alamaz, insanların sizin kalitenizi anlamasına imkan tanıyamazsınız.

Özel Platformlarda Çeviri Çalışmaları

Özel olarak çok büyük bir kitleye hitap edebilmek için özel dersler verebilir ve herhangi bir sorun yaşamaksızın hafta içerisinde tüm günleri farklı bireylere ayırabilirsiniz. İnsanlar sizden randevu alabilmeli, belirttikleri zaman dilimlerinde boşsanız mutlaka o zaman dilimi çalışmak için müşterilerinize ayırmalısınız. Özellikle sabit müşteriler edinmeniz, özel platformlarda tutunabilmeniz ve uzun yıllar boyunca çok yüksek miktarlarda para kazanabilmeniz için oldukça büyük bir başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Çeviri yaparak para kazanmak için pek çok farklı platformda üyelik oluşturabilir, online yöntemler sayesinde insanlarla iletişime geçebilir ve siparişler vermelerini sağlayabilirsiniz.

Eğer özel platformlarda işi verecek olan kişiler direkt olarak çeviriyi yapacak bireyleri arıyorsa, bu durumda işleri inceleyebilir ve doğrudan gerekli çalışmaları başvurularınız sonucunda alabilirsiniz. Fiyatlar genellikle birlik bir alt limit ve üzerinde olarak sizin belirleyeceğiniz tutarlarla müşterilerinizin sizden haberdar olmasını sağlayacak şekilde herkese ulaştırılır. İngilizce, Hintçe, İspanyolca, Japonca, Çince, Rusça, Afrika yerel kabile dilleri ve daha pek çok farklı dilde fiyatları arz / talep dengesine bağlı olarak belirleyebilirsiniz.

Düzenli Çalışarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Düzenli bir şekilde çalışmalarınızı sürdürürseniz, özellikle kendinizi bu alanda geliştirdiyseniz oldukça yüksek miktarlar elde etmeniz mümkün oluyor. Çeviri yaparak para kazanmak genel yapısı itibariyle kolay gibi görülebilir fakat hiçbir şekilde hataya yer vermemeniz gerekiyor. Özellikle bireyler arasındaki genel bir hikâyenin çevrilmesi, kitap çevrimi yapılması gibi durumlarda ortalamanın üzerinde yabancı dil yeterli oluyor. Fakat doğrudan bilimsel makalelerin çevrilmesi, üst düzey yabancı dil gerektiren alanlarda çalışmaların sürdürülmesi istendiği taktirde ücreti de artırabilirsiniz.

Kendiniz belirlediğiniz ücreti, talep durumuna göre artırabilir veya bazı kampanyalar yapabilirsiniz. Ay içerisinde 25 günden fazla düzenli bir şekilde çalışmalar yürüttüğünüz taktirde 2000 TL ila 10 bin TL arasında gelir elde etmeniz mümkün oluyor. Çalışacağınız bireylerin hangi türde yazı çevirisi talep ettiklerine de bağlı olarak özel girişimlerde bulunabilirsiniz. Dolu olduğunuz dönemlerde fiyatı artırabilir, boş olduğunuz zaman dilimlerindeyse düşürebilir ve bu sayede uzun süre boyunca herkesin size başvurmasını, çeviri yapmanızı istemesini sağlayabilirsiniz. Euro ve Dolar gibi para birimleriyle yabancı sitelerde de ilanlar oluşturabilir ve bu sayede TL para birimi yerine, farklı para birimleriyle üç ila beş kat arasında daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Hangi Dillerde Çeviri Yapılabilir?

Hangi birim başına ne kadar fiyat belirleyeceğiniz sektördeki ortalamaya ve sizin inisiyatifinize kalmış bir durumdur. Çalışmalarınızı tüm diller için rahatlıkla gerçekleştirebilir, ilgi gören dilleri bilmeniz halinde çok daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Günümüzde İngilizce, bilinmesi gereken diller arasında net olarak görülüyor. Müşterileriniz İngilizce diliyle sizinle iletişime geçiyor fakat sizden Almanca, Arapça çevirisi talep edebilir. Bu nedenle özellikle bir çevirmen olarak insanların sizinle rahatça iletişime geçebilmesi amacıyla İngilizce dilini de genel iletişim yapısına uygun bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Ne kadar çok dil bilirseniz, kendinizi daha çok kişiye tanıyabilir ve daha kolay para kazanabilirsiniz.

İlgini Çekebilir :  İnternetten Para Kazanmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir