Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Nedir ve Nasıl Yapılır

Cloud Mining Nedir

İçindekiler

Coin üretimi yapan cihazların belirli şartlar ve bedel karşılığında kiralanmasına ve bu cihazlarla mining işlemi yapılmasına Cloud Mining yani Bulut Madenciliği denir.Sanal ortamda para kazanma yolları epey fazladır. Bunlardan biri de  cloud mining yani bulut madenciliği  işlemidir. Bitcoin’den haberdar olan birçok kişinin dikkatini de çeken bu durum insanların daha çok para kazanma isteğinin de artmasına neden oluyor. Ancak diğer yandan bulut madenciliği gibi kavramların ne anlama geldiğinin de açıklanması gerekiyor.  Yani birtakım bilgiler olmayınca sonuç olarak da yapılan işlemlerde sorunlar çıkabiliyor. En azından bilgisayar üzerinde kripto para ve diğer madencilik sistemlerinin basit çalışması konusunda bilgiler edinebilir.

Coin Elde Etmek

Standart ölçülerde masaüstü bilgisayarlar madencilik için çok uygun olmayan cihazlardır. Bunun nedeni çok fazla işi verimli yapmamaları, coin üretiminde sayı bakımından çok olmamalarıdır. Ekran kartları ve bunlardan coin elde etme yöntemi olarak değerlendirme yapılırsa indirilecek programlar ve bunların havuz kodlarını kullanmak ideal bir yöntem olacaktır.  Ancak coin kazanmak için bu yöntemle büyük kazançlar mümkün değildir.

Elektrik maliyetinin yüksek olduğu düşünülürse coin madenciliğinin de uygun zeminden devam etmesi için asic miner isimli cihazlar gerekiyor. Yani coin madenciliğinden iyi paralar kazanmak istiyorsanız bu durumda bu işleme özel olarak hazırlanan cihazlardan kullanmak gerekir. Ancak bu cihazların masaüstü bilgisayarlara göre daha pahalı olduğunu belirtmek gerekiyor.  Makinelere sahip olmak ayrıca tam olarak elektrik ödemelerini de azaltmıyor. Bu noktada cihazın gücü doğru bir ayarlama ile çalıştırılması gerekiyor. Bu işlem de ayrı bir birikim gerekebilir. Bilgi birikimi gerektiğinden alınan sonuçlar da buna göre iyi olacaktır. Ancak yüzlerce lira elektrik faturasının oluşmaması için de bulut madenciliği gündeme geliyor.

Bulut Madenciliğinin  Ortaya Çıkışı

Bulut madenciliğinin ortaya çıkış dönemi açısından düşünüldüğünde 2013 yılının özellikle bu konuda altın yılı olduğu görülecektir. Çünkü kripto para madenciliği yapan çok sayıda farm bilgisayarlar gündeme geldi. Bunlar maliyetlerini karşılayamadıkları için de hızlı bir şekilde kapanışları gerçekleşti. Yani yapılan işlemler maliyetleri karşılamadığı için karı yeniden kazanmak üzere bulut madenciliği ortaya çıkmıştır.  Temel prensip açısından düşünülürse mining işlemi yapmaya fırsat veren ekipmanlarla donatılan sunucular ücret oranında pay alıyor ve kripto para bu şekilde kazanılıyor.  Yani datacenter ortamında devamlı açık olan farm bilgisayarları kar ortaklığı sağlıyor. Konuyla ilgili olarak internette çok sayıda şirket görülmesi de mümkün.

İşlemci Gücü Kiralama

Bulut madenciliğinde sistemden yararlanan kullanıcıların belirli bir ücret karşılığında kontrat yapması ve işlemci gücü kiralaması söz konusudur. Haftalık veya aylık ödeme alınması soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Bulut madenciliği firmalarının ne kadar güvenli olduğu gibi ayrıntılar önem kazanır. Özellikle yeni başlıyorsanız kafanızın karışık olması da normaldir.  Ancak diğer yandan gerçek bankacılık sistemleri de kolayca etkilenebildiği için riskin her zaman olduğunu eklemek gerekir.  Borsa, döviz kurlarına göre yatırım yapılan alanlar yine benzer riskleri taşıyor. Ancak bulut madenciliğinde önemli olan bölüm firma üretim durumudur. Kontrat yapılan firma eğer üretim yapmıyorsa alınan kâr dağıtımında kontrat ücretleri temel alınır.

İlgini Çekebilir :  NFT Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir