E-ticaret, İnternet’ten Satış Ve E-ticaret Sitesi Kurmak

eticaret

İçindekiler

E-ticaret

Merhaba arkadaşlar, bugün siz okuyucularımız için e-ticaret sitesini mercek altına almak istedim. Evet, bugün e-ticaret sitesi kurmak ve e-ticaret hakkındaki diğer tüm dip notları, siz değerli okuyucularımız için derledim. Özellikle de bu işe ilk adım atacakların, dikkatine! Tam size göre bir anlatım olacağından emin olabilirsiniz. Çünkü bugün bu içeriği hazırlamamda ki asıl sebep, e-ticaret sitesi açmak isteyip, ancak ilk defa açacak olanlar için işlerine yarayacak, önemli bilgilendirmelerde bulunmaktı. Eğer, sizinde aklınızda kendi e-ticaret sitenizi oluşturmak varsa ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu anlatımı’mı sonuna kadar takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu anlatımımda e-ticaret siteleri ile ilgili hiç bir yerde bulamayacağınız birbirinden değerli ip uçları bulunmakta. Peki, o halde bu küçük bilgilendirmemizi de yaptığımıza göre konumuza ilk “e-ticaret nedir?” sorusuyla başlamaya, ne dersiniz?

e ticaret sitesi kurmak 300x225 - E-ticaret, İnternet'ten Satış Ve E-ticaret Sitesi Kurmak

Evet, İnternet aracılığı ile yaptığımız alışveriş sitelerine, e-ticaret sitesi denir. Ticaretle ilgilenen bireyler, İnternet üzerinden daha kapsamlı bir kitleye ulaşmayı arzu ediyorlarsa, bu sistemi kullanarak kazançlarını ikiye, üçe hatta daha da fazlasına katlamaları bile mümkün. Ancak bu söylediğim, her e-ticaret sitesi için geceli değil. Çünkü kimi site kurucuları, işi tam anlamıyla analiz etmeden başlayıp ve başarılı bir şekilde markasını oluşturamadığı için bu sistemi, terk ediyor. Başarılı bir e-ticaret sitesi kurulumu nasıl yapılır ve e-ticaret sitesi kurmadaki püf noktalar nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtı için bu anlatımım aracılığıyla vereceğim bilgi ve önerileri, sonuna kadar takipte etmeniz yeterli olacak ve işe ilk başlayan bireyler içinde ciddi bir avantaj sağlayacaktır, diye düşünüyorum.

E-ticaret Sitesi Kurmak

Geçtiğimiz 6-7 sene içerisinde popüler olan ve büyük markalarında ilgi odağı halini alan e-ticaret siteleri, zaman içerisinde ticaretle ilgilenen, birçok kişiyi de etkisi altına aldı. Tabi, bu durumda artık sadece büyük markalar değil, küçük ölçekli marketlerde bu site aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Ancak bunun için sadece ‘e-ticaret sitesi kurmak istiyorum‘ demek, yeterli değil. Gerçekten iyi kitlelere ulaşıp büyük başarılar yakalamak için dikkate almanız gereken, birçok nokta var. İşte bu noktalardan biriside marka oluşturmanız, yani sitenizin ismini geniş kitlelere ulaştırıp popüler bir hal almasını sağlamanızdır. Peki, e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir? İşte ben bunu sizler için maddeler halinde, sırasıyla dizayn ettim. O halde gelin bu maddeleri sırasıyla, birlikte mercek altına alarak inceleyelim, ne dersiniz?

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler

Gerekli koşullardan bahsetmeden önce şunu bildirmek isterim ki; eğer bir işletme sahibiyseniz ve stoklu ürünleriniz bulunuyorsa, e-ticaret sitenizi oluşturmak sizin için daha zahmetsiz ve kolay olacaktır. Bu dip notumuzu da verdiğimize göre gel gelelim e-ticaret açmak için gerekli koşullara…

e tiçaret 300x195 - E-ticaret, İnternet'ten Satış Ve E-ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler;

  • Kurulum için bol emek ve zaman; bu iki faktör her iş için son derece önemlidir. Emek ve zaman, her işte olduğu gibi e-ticaret sitesi kurulumu ve yönetimi içinde ilk sıralarda yer alan, en önemli ayrıntılardan birisidir. Peki, neden? Çünkü site ile bir işletme sahibi olarak tek ilgilenecek’seniz eğer, günlük en az 3-4 saatinizi bu işe ayırmanız gerekiyor. Sebebi ise acık ve net; yönetim ve sipariş takip sürenizi hızlandırmanız için günlük en az bu zaman dilimini ayırmanız şart! Tabi, bu süreç de ekip çalışması yürütecek olan arkadaşlar için vakit çokta önemli değil. Ancak kişi işletme sahibi olarak tek başına bu iş ile ilgilenecek ise zaman ve emeği göz ardı, etmemeli.
  • Ticari faaliyet göstermek ve vergi mükellefi almak da e-ticaret siteniz için önemli bir adım. E-ticaret sitesi kurmak için gerekli maddelerin sıralamasına geçmeden önce de bahsettiğim gibi eğer, bir firmanız zaten bulunuyorsa işiniz zannettiğinizden de kolay olacaktır. Ancak yoksa sizin için en maliyetsiz olanı, yani ortalama 450-1.000 TL’lik bir maliyeti olan, adi ortaklık ya da şahıs şirketi kurmak, en uygun olanıdır. Tabi, bunun dışında Anonim veya Limited şirkette kurabilirsiniz. Ancak bunlar sizin için daha maliyetli seçenekler, arasında yer almaktadır.
  • E-ticaret siteniz için makul bir bütçe hesaplaması yapıp, ortalama bir bütçe ayarlamanız gerekiyor. Bu kısımda asıl önemli olan, ne kadar bütçe ayırmanız değil, sizin ne kadar ayıra bildiğinizdir. Bu nedenle hesabınızı  doğru yapmanızda fayda var. Tabi, bütçenizi oluştururken, benim size tavsiyem; firma kurulum maliyetini, ürün temini sağlamak için gerekli maliyeti ve yazılım maliyetini de hesaba katmanız, gerektiğidir.
  • E-ticaret yazılımı, siz site kurucuları için son derece önemli bir rol oynuyor ve profesyonellik gerektiriyor. Öncelikle yapmanız gereken ihtiyacınızı belirleyip, kullanacak olduğunuz e-ticaret paketinizin ihtiyacınızı karşılayıp karşılayamayacağını, iyi analiz etmelisiniz. Tabi, bu konu içinde satış temsilcilerine detaylı sorular sormanız ve aldığınız cevaplardan tatmin olmanız, gerekmekte. E-ticaret yazılımı tek başına bir şey ifade etmez. Bu nedenle diğer olasılıkları da  göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mesela; “Eğitim sağlıyor mu? Yazılım dışında öngördüğü diğer faydalar neler? Yatığı teknik destekten memnun musunuz?” gibi olası faydalanmanız gereken, hususları da göz önünde bulundurmanızda de fayda var, derim.

Evet, değerli okuyucular bugün sizlere “E-ticaret,İnternet’ten satış ve e-ticaret sitesi kurmak” adlı başlığı altında, bu işe ilk başlayacak olanlar için bazı önemli detaylarda bulundum. Umarım, sizler içinde hazırlamış bulunduğum bu içerik, verimli olmuştur. Bir sonraki anlatımımızda görüşmek ümidiyle, şimdilik haca kalın.

İlgini Çekebilir :  Online Para Kazanma Yöntemleri 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir