İnstagramda Butik Açarak Satış Yapmak

instagrambutik

İçindekiler

İnternet sayesinde para kazanma konusunda da birçok fırsat gelişti. Özellikle sosyal ağlar insanların geniş kitlelere ve direkt olarak kişilere ulaşmasını kolaylaştırdı. Kadın girişimciler için bir fırsat olan instagramda butik açarak satış yapmak oldukça dikkat çeken bir para kazanma yöntemi oldu.

El emeğiyle üretilen ürünler, tekstil ürünleri ve kişiye özel tasarım ürünler başta olmak üzere birçok ürünün İnstagram üzerinden butik açarak satışının yapılması mümkün oluyor. Peki bu yöntem kimler için uygun ve ne şekilde kullanılıyor? Merak edilen her konuda dikkat çeken parçaların satışını yapan birçok kişi kendi işini kurarak ciddi bir başarı hikayesinin de yazılmasını sağladı.

Peki neden İnstagram tercih ediliyor ve bu kadar başarılı işler çıkmasının nedeni hangi özellikten kaynaklanıyor? İşte bunun cevabı görsel odaklı bir sosyal ağ olması ve 500 milyondan fazla kullanıcısının olması!

Butik Açmanın ilk Aşaması

butikacmak - İnstagramda Butik Açarak Satış Yapmak

Instagramda butik açmak için öncelikle markanızı yaratarak iyi bir kullanıcı adı bulmanız gerekiyor. İşinizi ve sizi en iyi biçimde yansıtacak başarılı bir çalışma marka olmanızın ilk adımlarınızı atmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden sosyal medyayı aktif kullanmak ve iyi bir marka adına sahip olmak ilk önceliğiniz olmalıdır.

Hedef kitlenizi belirleyerek aşağıdaki konularda bir strateji oluşturmanız uygun olacaktır;
Yurt içi mi yoksa yurt dışı satış mı yapacaksınız?
Ürünlerinizi ne kadar zamanda temin ediyorsunuz?
Kendiniz mi üreteceksiniz yoksa alıp satacak mısınız?
Kargo gönderiniz ücretli mi?
Kaliteli fotoğraf için bir fikriniz var mı?
Ödemeleri ne şekilde kabul edeceksiniz?

Bu konuları netleştirdiğinizde shopier gibi sistemlerden yararlanarak İnstagram üzerinden butiğinizi açabilirsiniz. Özellikle farklı fiyat seçeneklerine sahip olan ve ücretsiz kargo olan ürünlerle istediğiniz ürünü en kısa sürede satın alabilirsiniz.

Ürünleri Getirmek

İster kendi ürünlerinizi isterseniz aldığınız ürünleri satabilirsiniz. Ürünleri satın aldıktan sonra listelemeye başlamanız çok daha iyi bir fikir olacaktır. Çünkü birçok kişi ürün stokta olmadan ürünleri almak istemeyecek ve kendilerinin daha ucuza satın alacağı ürünleri, size komisyon ödeyerek almak yerine kendileri alacaktır bu yüzden mutlaka stoklu çalışın ve güvenilir çözüm ortaklarıyla işinize devam edin. İnstagramda dükkan açmak birçok kişinin işini kolaylaştırmaktadır.

Ürünlerin Sunumu

Alıcının satın alma kararını etkileyen en önemli konu ürünleri nasıl sunduğunuzdur. Ürünleri net ve aydınlık bir ortamda, düz bir zemin üzerinde sergilemeniz en iyi yöntemdir. Eğer yapabiliyorsanız logonuzu ekleyerek gönderilerinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Özellikle giyim ürünlerinde mutlaka manken kullanın ve hastagleri eklemeyi unutmayın.

Tüketici Algısı Oluşturun

Tüketicilerin anahtar kelimeleri indirim ve ücretsiz kelimeleridir. Bu yüzden mümkün olduğunca indirimleri ifade etmek ve ücretsiz kargo gibi imkanları sunmak önemlidir. Tüketici bu kelimeler üzerine pozitif bir algı oluşturacak ve ürünlerinizin satışı daha da artacaktır.

Sunum yaparken tek bir açıdan değil farklı açılardan kaliteli fotoğraf çekmeye çalışmak oldukça önemlidir. Ayrıca farklı aksesuarlarla durumun güzelleşmesini sağlamak da oldukça önemlidir.

Paylaşım Yapmak

Düzenli ve kaliteli paylaşım yaparak bu paylaşımları hashtagler kullanarak yaymak oldukça önemlidir. Müşterilere ulaşmak ve varlığınızı sürdürmek için gerekli olan paylaşımların düzenli yapılması oldukça önemlidir.

İnstagramdan satış yapmak zaten görsellerle ve yeni çıkan hikayelerle dikkat çekme çabasıdır. Bu yüzden doğru kararı vermek istediğinizde satışını yapacağınız ürünü ve özelliklerinizi etkileyici biçimde paylaşarak satışını tamamlayabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri

İnstagram satışı yaparken ödeme konusunda tercih edilen birçok yöntem vardır. Genelde kapıda ödeme ve havale/EFT yöntemi tercih edilse de ilk tercih edilen yöntem kredi kartıdır. Kredi kartıyla ödeme yapılarak kolay içimde ürün satın almak isteyecek olan tüketici, kredi kartı olmadığı için güven duymayacaktır. Genelde fiyat açısından cazip ve ücretsiz kargo, ücretsiz kapıda ödeme gibi şartları talep eden tüketiciler ürünlerinizle daha çok ilgilenecektir.

Yurt dışından da sipariş kabul edecekseniz kargo ve ödeme konusundaki maliyetleri ciddi biçimde düşünmeniz ve hesaplamanız gerekmektedir.

Müşteri Hizmetleri

Takipçilerinizi arttırmak için takipçi satın almak ya da takipçisi çok olan kişilere ürün göndererek reklamınızı yapmalarını rica etmek oldukça önemlidir. Takipçileriniz sizinle ilgilenmeye başladıklarında en önemli konu müşteri hizmetlerinizin iyi olmasıdır.

Kullanıcıların size sorduğu sorulara hızlı yanıt vermeniz, kısa sürede dönüş yapmanız ve saygılı biçimde konuşmanız son derece önemlidir. Müşterilerinizi memnun etmek istediğinizde en önemli konulardan olan memnuniyetlerini sağlamak size yeni müşteriler de kazandıracaktır. İnstagram satışı ile başladığınız sürece, kendi web sitenizi kurarak devam edebilirsiniz.

Başarılı Hikayeler

Hikayeler konusunda başarılı paylaşımlar yaparak müşterilerinizi memnun edebilirsiniz. Ürünlerinizi eğlenceli ve şık biçimde paylaşabilir, ünlü isimlere ürünlerinizi göndererek reklamınızı yapmalarını rica edebilirsiniz. İhtiyacınız olan reklam sistemi dilden dile dolaşan reklamdır. Bu yüzden her müşterinize özenli davranarak memnuniyetlerini sağlamaya özen göstermeniz son derece önemlidir. Unutmayın instagramdan ürün satmak son dönemde birçok rakibinizin olduğu anlamına da gelir. Bu yüzden paylaşımlarınızı düzenli yapmak ve beğeni kazanmalarını sağlamak oldukça önemlidir.

İlgini Çekebilir :  Adsense ile Para Kazanma | Hobinizi Paraya Dönüştürün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir