Kod Yazarak Para Kazanmak

Kod Yazarak Para Kazanmak

İçindekiler

İnternet ve bilgisayar teknolojisi mesleki açıdan da birçok yeni iş fırsatının ve uzmanlık alanının ortaya çıkmasını sağladı. Birçok kişi internet aracılığıyla ya da kod yazarak para kazanmak gibi birçok yeni alanda para kazanma fırsatları ortaya çıkıyor.

Kod yazarak para kazanmak, başta bilgisayar yazılımları olmak üzere, internet sitesi uygulamaları, hesaplayıcılar ve daha birçok şeyi üretmek için mevcut işinize engel olmadan kod yazabilirsiniz. Ancak kod yazmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Sıkı çalışanlar ve kendini geliştirenler gerçekten ciddi kazançlar elde edebilir. Peki kod yazmak için ne bilmek gerekiyor? Kod yazmak sadece uygulama yazmak mı yoksa farklı alanlara da uzanarak kariyer başlangıcı olacak yeni bir iş dalı mı bunun bilincinde olmanız gerekir.

Yani en azınan kendi kendinize öğrenebileceğiniz konular ve ücretli ya da ücretsiz kurslarla kendinizi temelden geliştirerek ciddi para kazanma şansı elde edebilirsiniz. İşte kod yazarak para kazanmak isteyenlerin bilmesi gerekenler!

Kod Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Kod yazarak para kazanmak için gerekli kodlama dilini öğrendikten sonra ilgi çekici ve işe yarayan bir yazılım ya da uygulama yaratmanız gerekecektir. Bu uygulamayı yarattıktan sonra ihtiyacı olan kişi ve kurumlara satabilirsiniz. Mesela mobil kullanıcılara yönelik uygulamalar yazdığınızda mevcut uygulamaların eksikliklerini gidererek yeni bir çalışma yapabilir, Adsense reklamlarından yararlanabilirsiniz. İş imkanları da aşağıdaki alternatif yolları değerlendirirseniz oldukça fazla olacaktır.

  • Online platformlardan olan forum siteleri,
  • Şirketlere özel uygulamalar yazdıysanız şirketlere,
  • App Store ve Google Play Store üzerinden uygulama satmak,
  • Uzman kiralama sitelerinde isteğe göre kod yazmak,
  • Şirket olarak hizmet vermek,
  • Freelance olarak çalışmak.

Birçok kişi için kod yazarak para kazanma konusunda başarılı sonuçlar almak bir hayli zordur. Oysa kod yazmak konusunda iyi olanlar için kendi iş fırsatlarını yaratmak oldukça kolaydır. Büyük firmalar, IT departmanlarında kod yazma konusunda başarılı olan birçok projeye imza atmıştır.

Bu Programları Öğrenin!

Kod yazmak için mutlaka C, php, Python, Visual Basic, Visual studio, java, delphi gibi programların bilinmesi gerekiyor. Yazacağınız programa göre hangi dili öğrenmeniz gerektiği konusunda fikir edinebileceğiniz bilgisayar sistemlerinde özellikle C ve C++ çok popüler programlama dilleri arasındadır.

Tabi bunlara başlamadan önce basit bir web sitesi yapımı konusunda html bilgisi edinerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kod yazarak para kazanmak isteyen birçok kişi, bu işi ek iş olarak yapar. Müşteri ya da aracılarla temas edilerek para kazanma imkanı olan bu iş için, kendi fikrinizi hayata geçirerek satmanız da söz konusu olabilir.

Program bilmeden kod yazmak mümkün değildir. Bu yüzden genelde web sitesi yazmaya başlayan insanlar,  seviyelerini arttırarak C ve C++ üzerinde yoğunlaşıp uzmanlaşarak kader olmaktadır.

Freelance Çalışma Fırsatlarını Yakalayın

İnternetteki uzman kiralama siteleri, firmaların freelance ilanları ve forum sitelerinin ilanlarıyla kod yazabileceğiniz alternatiflere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir yazılımı sıfırdan oluşturma yeteneğine sahipseniz hayal gücününüze kalmış olan birçok programı yazarak satabilirsiniz.

Hayatınızı değiştirecek olan bir buluşla belki de ciddi br fırsat yakalayabilirsiniz. Ama en önemli konulardan biri olan yabancı dil bilgisi ciddi bir temel niteliğindedir. İngilizceyi çok iyi bilmeniz, program yazma sürecinizi ciddi boyutlara ulaştıracaktır. Kod yazarak para kazanmak için birçok farklı programı kullanabilirsiniz. Ama hangisini kullanırsanız kullanın, doğru bir algoritma oluşturmak için sağlam bir temel yaratmanız şarttır.

Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Aslında bu işe ilginiz varsa öğrenmek için gerekli olan her şeyi internetten bulabilirsiniz. Örneğin Microsoft tarafından bu konuda birçok eğitim videosu ve dökümanı yayınlanıyor. Yabancı dil bilenler için daha geniş bir arşiv oluşturma imkanı bulunurken, bilmeyenler için de ücretsiz eğitimlerle teme oluşturma şansı var.

Lise öğrencileri bile günümüzde kendi uygulamalarını, bilgisayar oyunlarını yazarak girişimci bir ruhla para kazanmanın yolunu bulabiliyor. Günümüzde Youtube videolarından bile binlerce lira para kazanmak mümkün olabiliyor. Bunun için genelde tercih edilen kazanç yönteminin özgün, denenmemiş ve ihtiyaç duyulan olması gerekir. Kod yazmak profesyonellik gerektiren bir konudur. Bu yüzden uygulamanızı ya da yazılımınızı oluştururken olası güvenlik açıkları ve geliştirme hususları konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir.

 

İlgini Çekebilir :  E-ticaret, İnternet'ten Satış Ve E-ticaret Sitesi Kurmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir