Medium Para Kazanma

Medium Para Kazanma

2012 senesinde kurulan Medium, bir blog türünde karşımıza çıkan bir web platformudur. Twitter’ın ilk sahipleri Even ve Biz, bu platformun kurucularıdır. Twitter gibi farklı fikir, bilgi ve görüşlerin paylaşılabildiği Medium, Twitter’dan farklı olarak daha uzun yazıların paylaşılabildiği bir dijital mecradır. İlk kuruluş döneminde Medium’a yalnızca Twitter hesabı olanlar giriş yapabiliyordu. Fakat daha sonra yapılan değişiklikler ile birlikte farklı mail ve sosyal medya hesapları ile de kayıt olmanın önü açıldı. Medium, bugün birçok insanın farklı yazılar yazdığı, bilimsel değere sahip olan makaleleri paylaştığı bir platformdur. Medium para kazanma yolları, internet üzerinde pek çok insanın merak ederek arattığı bir konudur. Medium platformunda yazı yazarak para kazanmanın yolunu açan sistem ise Medium’un sahip olduğu abonelik sistemidir.

Diğer birçok sosyal medya platformunun aksine Medium’da reklam gösterimi yoktur. Bu nedenle de Medium’un bir reklam geliri olduğundan bahsedilemez. Instagram, Twitch, Youtube ve Facebook gibi pek çok sosyal medya platformunda yayıncı ya da kullanıcı olarak para kazanmanın en önemli yolu reklam gelirleriyken Medium, yazarlarına yaptığı ödemeleri ise okuyucu konumundaki diğer abonelerinden sağlamaktadır.

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Medium’da da Medium yazarları, Medium ile sanal olarak ortaklardır. Bu ortaklık ise yazarların yayınladıkları yazıların okunması ve tıklanmasına oranla gelir elde etmesini sağlar. Abonelik sistemi iki çeşit olan Medium’da birinci tür aboneler ücretsiz olarak Medium’u kullanırken aylık yalnızca üç adet yazı görüntüleyebilmektedir. Aylık olarak 5 dolar bir ücret ödeyen ve ücretli kullanıcı statüsünde olan kişilerde sınırsız kullanım hakkına sahiptir. Eğer siz de Medium’a bir yazar olarak üye olup, yazılar yayınlar ve yüksek oranda okunma elde ederseniz, ücretli kullanıcılardan edilen karların bir miktarı size verilecektir.

İlgini Çekebilir :  Ödev Yaparak Para Kazanmak
2 300x149 - Medium Para Kazanma
medium para

Medium Para Kazanma Sistemi Nasıl İşliyor?

Medium yazarları, yayınladıkları yazıları herkese açık hale getirebilir ya da yalnızca ücretli abonelerin görüntülemesini sağlayabilir. Bunu yapabilmek için yazıları kilitlemek gereklidir. Yayınlamış olduğunuz size ait yazıyı kilitlediğiniz takdirde, o yazıyı yalnızca ücret ödeyen aboneler görüntüleyebilir. Siz de bu sayede para kazanırsınız. Buradaki kazanç ise ücretli abonelerin beğendikleri ve takip ettikleri yazarlara paylaştırılmaktadır.

Medium’a ortak olarak para kazanabilmek için bir Stripe hesabınızın olması zorunludur. Stripe, ne yazık ki Türkiye’de hizmet vermemektedir. Bu nedenle gerekli hesabı açarak Medium’dan para kazanmak için bir yurt dışı bağlantınızın olması ve kazancınızı size göndermesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir