NFT Nedir?

nftnedir

NFT nedir ;  İngilizce bir terim olmak ile birlikte Nonfungible token açılımına sahiptir. “Değiştirilemez token” olarak Türkçe’ye geçen ve eşi benzeri olmayan token anlamına da gelen bir terimdir.

Dijitalleşme çağında olduğumuz için günümüzde hemen hemen herşey dijitalleşmeye başladı. Daha kolay ulaşılabilmesi, güvenlikli olması ve orjinalliğe sahip olması nedeniyle dijital formata sahip içerikler önem arz etmektedir.

NFT, dijital formata sahip olan sanat koleksiyonlarının doğrulanabilmesini ve tek olabilmesini sağlar. Bunun yanında dijital sanat eserlerinin kolaylıkla maddi bir varlığa çevrilebilmesinin ve ticaretinin yapılabilmesinin de yolunu açmaktadır.

2 300x204 - NFT Nedir?
nft nedir

Bunun yanında, yalnızca sanat eseri niteliğine sahip olan içerikler değil, aynı zamanda bir video ya da Twitter’da yer alan tweetin de NFT formatı bulunmaktadır. Örneğin; NBA yıldızlarından LeBron James’e ait smaç videosunun orjinalinin dijital örneği, 200 000 dolar civarında bir rakama satıldı. Orjinal olan video, yazılım sayesinde bir dijital kimliğe sahiptir. Bu da onun, dünyada tek kopya olmasını sağlıyor. Dünyada tek ve eşsiz olan bir dijital içerik de yüksek miktarlara satılabilir.

NFT nedir veya ne değildir :  Etherum Blockchain altyapısı ile oluşturulmuş olan oyun “CryptoKitties”, piyasaya sürülen ilk NFT ürünlerinden birisiydi. Bu platform sayesinde insanlar, Blockchain içerisinde yer alan “tek ve eşsiz” sanal varlıkları alıp satabiliyordu. Fakat daha sonraları, Blockchain sektörünün öncüleri tasarımcı, sanatçı ya da ünlülere ait içerik ve eserlerin orjinalinin dijital formatını oluşturmak istediler. Bu da dijital içeriklerin, bir “ürünün dünyadaki tek örneği” reklamı ile yüksek fiyatlara alıcı bulmasını sağladı.

3 300x237 - NFT Nedir?
nft nasıl alınır

Etherum gibi blok zinciri dijital para birimleri, tek değildir ve değiştirilebilir. Herhangi bir kripto para birimi dijital ortamda değiştirilebilirken, NFT ürünleri tek ve kopyalanamazdır. İki adet NFT dijital parçasını ele aldığımızda ikisinin kesinlikle birbirinden ayrı olduğunu dijtal olarak ortaya koyabiliriz. Bu durum da onun popülaritesini artıran bir unsurdur.

İlgini Çekebilir :  Kripto para kur takip siteleri ve incelemesi | En iyilerini listeledik

NFT Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

NFT nedir sorusunun ardından en çok karşılaşılan soru da “NFT nasıl satın alınır?” sorusudur. Çünkü birçok insan kripto para birimlerine ilgi duyduğu gibi farklı altyapı ve fikre sahip olan dijital içeriklere de ilgi duymaktadır. Dijital dönüşüm sürecinde insanlar olabildiğince bu tür teknolojilere sahip olmak ister. Peki nasıl NFT satın alabilirsiniz?

Birçok eşsiz dijital içerik, NFT formatında satışa çıkarılabilir. NFT tokenleri, ERC-721 Etherum dijital standartlarına uyularak üretilmiştir. Bu dijital içerik parçaları da, kripto paralar gibi belirli pazarlar aracılığı ile satılmaktadır. Pazarlardaki alışverişi, sahip olduğunuz dijital cüzdanlar mümkün kılmaktadır.

Güvenilir olan NFT sanal pazarlarından bazıları şunlardır: Rarible, Mintable, OpenSea ve Nifty Gateway. Bu sanal pazarlarda birçok koleksiyon, video, fotoğraf ve sanat eseri dijital orjinallikte yer almaktadır. Her pazar kendi satışına ve piyasasına sahip olmakla birlikte, “özel NBA videoları” gibi spesifik tarzda dijtal NFT içerikleri de farklı platformlarda yer alabilmektedir.

Bir NFT içeriğine sahip olabilmeniz için ürüne ödediğiniz ücrete ek olarak, sanal pazar sizden hava parasına benzer bir ücreti talep edebilmektedir. Buna ek olarak; yerel para biriminizi dolara ve dolardan Bitcoin para birimine çevirmeniz gerekir. Bu işlem de sizden belirli bir komisyonun kesilmesine neden olur. Bu şekilde dijital cüzdanınıza paranızı aktarıp alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yerel paranız ile Bitcoin satın alabilmek için Binance platformuna üye olmalısınız.

4 300x226 - NFT Nedir?
nft

Birçok sanal pazar, üye olduktan sonra sizlerin kolay bir şekilde dijital cüzdanınızı pazar hesabınıza bağlamanızı sağlar. Gerekli dijital cüzdan numaranızı, Binance platformu üzerinden elde edebilirsiniz. Rarible pazarından örnek vermek gerekirse; ana sayfaya giderek buradaki NFT içeriklerini görüntüleyebilirsiniz. Her NFT içeriğinin altında fiyatı belirtilmektedir.

İlgini Çekebilir :  Blockchain nedir ve ne kadar güvenilirdir?

Dijital NFT pazarı üzerinden, arattığınız içeriğin üreticisine ve içerikle ilgili bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. İlgilendiğiniz içeriği inceledikten sonra, satın al butonuna tkılayarak çok hızlı bir şekilde alışı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer siz de NFT nedir ek olarak “NFT nasıl satın alınır?” sorusunu da soruyorsanız, yukarıdaki işlemleri eksiksiz bir biçimde tamamlamanız gerekir. Bunun yanında alışveriş yaptığınız sanal pazarların güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

5 300x164 - NFT Nedir?
nft nasıl satılır

NFT Nedir ve Nasıl Satılır?

NFT nedir ve nasıl alınır? sorusuna cevap bulduk. Peki elinizdeki NFT’yi satmak isterseniz ne yapmaya ihtiyacınız var? Bütün dijital içerik meraklıları, NFT oluşturup satışını yapabilir. Örneğin; çok ünlü bir aktörün Twitter’daki bir tweetinin NFT’si, yüzbinlerce dolara satılabiliyorsa size ait olan ve kendi oluşturduğunuz NFT de satılabilir. Kendiniz de bir NFT oluşturarak satabilirsiniz. Bunun için, satın alma işleminde olduğu gibi bir pazara üye olun. Daha sonra NFT’ye dönüştürmek istediğiniz bir dosyayı pazara yükleyin. Bu dosya bir JPEG dosyası olabilir. Elinizde bulunan dosyanın eşsizliği saptandığı takdirde çok kolay bir şekilde, dijital pazar sayesinde içeriğinizi NFT’ye çevirebilirsiniz. Bunun için belirli komisyon ücretlerinin alınacağını unutmayın. Oluşturma tamamlandıktan sonra, artık dijital içeriğiniz sanal pazar sayfasında yayınlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir