Twitch Para Kazanma

twitch para kazanma

İçindekiler

 Twitch kullanıcısı, Twitch para kazanma yolları üzerine odaklanarak gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Twitch, sosyal medya platformları arasında canlı yayın yapabilmeyi mümkün kılması ve bu amaçla tasarlanmış olması nedeniyle çok popüler bir web platformudur. 2011 yılında kurulan Twitch, bugün 7 milyonu aşkın kullanıcı sayısı ile büyük bir başarıya imza atmıştır. Yıllık kazancı 100 milyon doların üzerinde olan Twitch, çok sayıda yayıncının da para kazanmasına olanak sağlamaktadır. Twitch, yalnızca canlı yayın yapmanızı değil aynı zamanda mesaj alıp göndermenizi ve uzaktan görüntülü konuşmalar gerçekleştirmenizi de sağlar.

Twitch Para Kazanma Yolları

Çevrimiçi canlı yayınlar, her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bu nedenle Twitch yayıncıları yaptıkları canlı yayınlar sayesinde yüksek sayıda abone kazanmaya çalışmaktadır. Peki abone sayısının artması ne anlama gelir? Neden Twitch yayıncıları çok sayıda aboneye sahip olmak istemektedir? Aslında bu sorunun cevabı onların neden Twitch yayını yaptıkları ile açıklanabilir. Twitch üzerinden yapılan yayınlar sonucunda para kazanma şansı elde etmek amacıyla abone istikrarınızı kesinlikle kaybetmemelisiniz!

Twitch Reklam Geliri Elde Etme:

Televizyon kanallarını takip ettiğinizde özellikle dizi izlerken reklam aralarının verildiğini görürsünüz. Buradaki amaç ise izleyiciyinin dikkatini yayın ile yakalamışken ticari reklamlar yayınlayarak gelir elde etmektir. Birçok reklam firması televizyonlara reklam vererek satışlarını artırmayı amaçlarken, televizyon kuruluşları da izleyiciyi ekranda tutarak reklam gelirlerini artırmayı amaçlar.

2 3 300x197 - Twitch Para Kazanma
twitch para

Twitch yayıncısı olmaya karar verdiğinizde ilgi çekici olan yayınızı reklam araları ile daha arzu edilebilir kılabilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise yayınlarınızın aynı televizyon dizilerinde olduğu gibi bir kurguya bağlı olarak devam etmesidir. Böylece kurgunuzun en can alıcı noktasında reklam araları vererek abonelerinizin reklamları izlemesini sağlayabilirsiniz. Bu da sizin gelirinizi artıracaktır.

Twitch para kazanma yöntemleri arasında en sık uygulanan ve tercih edilen yöntem Twitch reklamları ile gelir elde etmektir. Fakat bunlara ek olarak bazı para kazanma yöntemleri de mevcuttur.

Bütün bunlara ek olarak; eğer Twitch yayınınız sırasında reklamlarınızın bütün kullanıcılar tarafından görüntülenmesini istiyorsanız izleyicilerinizden reklam engelleyici programları kapatmalarını rica edebilirsiniz.

Diğer Twitch Para Kazanma Yolları

Twitch para kazanma yöntemleri tek bir seçenek ile sınırlı değildir. En çok bilinen yöntemler mevcut olduğu gibi kendi yaratıcılığınızı kullanarak farklı yollar da deneyebilirsiniz.

Ürün Tanıtımı Yaparak Gelir Elde Etme:

Ürün tanıtımı yaparak Twitch’de para kazanmak da bir diğer yöntemdir. Bu yöntem de bir nevi reklam yöntemi olsa da normal Twitch reklamlarından farklı özelliklere sahiptir. Buradaki amaç sizin organik olarak bağlantı kurduğunuz bir üreticinin ürününü bireysel olarak tanıtmanızdır.

Yayın sırasında ürün tanıtımı yaparak para kazanan yayıncıların birçoğu, kullandıkları bilgisayar aksesuarlarının tanıtımını yapmaktadır. Örneğin; Twitch’de oyun yayını yapan yayıncılar kullandıkları oyun konsollarını kullanıcılara tavsiye ederek ve tanıtarak gelir elde edebilmektedir. Fakat bu tür ürün tanıtımları reklam olduğu için dikkatli olmak gerekir. Bu tür tanıtımları yaparken izleyicilerinize tavsiye verir şekilde yaklaşmalı ve onlara reklam yaptığınızı hissettirmemelisiniz.

Satış Yaparak Para Kazanma:

Eğer bir dijital platformu kullanarak para kazanmak istiyorsanız biraz zihninizi zorlamanız yeterli olacaktır. Ticareti her türlü dijital ortamda kurallara uyarak yapabilirsiniz. Neyse ki; Twitch platformu, yayıncılarına ürün satışı yapmamaları konusunda herhangi bir kuralı dikte etmemektedir. Birçok Twitch yayıncısı kendilerine ait ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir.

Özellikle yayıncılıkta profesyonel bir noktaya gelmiş olan Twitch yayıncıları, farklı fikirler ışığında ürünler üreterek izleyicilerine pazarlamaktadır. En basit örneklerle; baskılı kıyafetler, baskılı kupalar, defterler ve daha birçok ürünü satabilirsiniz.

Bağış Yoluyla Gelir Elde Etme:

Twitch para kazanma yolları arasında en iyi gelir getirenlerden bir tanesi de bağış almaktır. Bağışlar, izleyiciler tarafından Twitch yayıncılarına yapılmaktadır. Bu bağışlar çoğu kez düşük miktarda olsa da, izleyicisi ile sıkı ve samimi bir bağ kuran yayıncılar çok yüksek miktarda bağışlar alabilmektedir. Örneğin; oyun oynayarak yayın yapan sosyal medya fenomenlerinden Jahrein, bir yayınında 15000 TL ve bir başka yayında ise 9000 TL bağış alarak yüksek gelirler elde etmiştir.

Bağışlar ile para kazanmak için kemik bir kitleye sahip olmalısınız. Bu nedenle izleyicileriniz ile samimi bağlar kurmak ve kendiniz olmak ilk iki kuraldır.

3 2 300x157 - Twitch Para Kazanma
para kazanma yolları

Twitch Para Kazanma Yöntemleri İçin Bazı Tavsiyeler

Youtube da Twitch gibi canlı yayın yapmaya imkan verse de; Youtube temel olarak video paylaşım platformudur. Bu fikirle piyasaya giren Youtube, canlı yayınlar konusunda Twitch platformunun gerisinde kalmıştır. Bu nedenle Twitch uygulamasından para kazanmak istiyorsanız canlı yayın yapabilecek cesarete sahip olmanız gerekir.

Canlı yayınlar, izleyiciler ile yayıncı arasındaki bütün duvarların kalktığı anlara tanıklık edilmesini sağlar. Bir başka deyişle sizler artık izleyiciler ile dijital de olsa aynı ortamı paylaşırsınız. Bu nedenle onlara karşı açık olmalısınız. Yaptığınız yayın hangi konuda olursa olsun insanlara karşı saygınızı yitirmemelisiniz.

Twitch para kazanma yöntemlerini etkin ve verimli bir şekilde uygulayabilmek için en kritik nokta ise abone sayısıdır. Abone sayısı ne kadar yüksekse reklam geliri ve bağış elde etme imkanınız o oranda artar. Bu nedenle abone sayınızı artırmalısınız. Bunu başarabilmek için de izleyicilerinizin mesajlarına olabildiğince sık ve tek tek cevap vermeniz gereklidir. Siz onları ihmal etmezseniz onlar da kanalınıza abone olmayı ihmal etmeyecektir!

İlgini Çekebilir :  Dizi İzleyerek Para Kazanmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir